Piáno na ulici pro naše město

Mariánské Lázně. Město lázeňské, město pramenů, město turistů, město kultury, město umění, město naše. Město, ve kterém si každý najde čas se na chvíli zastavit, zamyslet se, odpočinout si. Každý může jen tak jít kolonádou a nasávat čerstvý vzduch a čerpat energii. Poslouchat hudbu, i ticho. Ale když se nad tím zamyslíme, ticho může být všude, ale hudby není nikdy dostatek.

Nikdy nebude dost objevených i neobjevených talentů a nikdy nebude dost melodie a rytmů, stejně tak, jako nikdy nebude dost míst, kam hudba zkrátka patří. Jak zjistí malý chlapec, sedící den co den u počítače a nemající tak jedinou možnost zavadit o hudební nástroj, že by ho bavilo hrát na klavír? A jak dívka, která hraje bez publika zjistí, jestli její hudba za něco stojí a jestli se lidem líbí? Hudby je tolik a přitom tak málo.

S krásným nápadem přišel student základní umělecké školy Fryderika Chopina Zbyněk Novák, který nečekal a začal shánět skrze sociální sítě u obyvatel Mariánských Lázní piáno, které už nikdo nepotřebuje, na které už nikdo nehraje a jak mu tak dát nový život a nové využití. Postavit piáno na nějaké pěkné místo v našem městě a každý, kdo by chtěl, byť jen na malou chvilku vypadnout ze svého stereotypu a třeba i potěšit druhé, měl by možnost ukázat své umění a vyjádřit své pocity právě prostřednictvím hudby. Jen si představte, jak krásné by bylo, kdyby se z našich anglických parků začaly ozývat i tóny piána a tu možnost, zahrát si, by měl každý. Rozhodla jsem se tento projekt podpořit a pomoct tak k dobré věci alespoň tím, že napíšu tento článek. Nové nápady mladých lidí pro naše město jsou více než potřebné a jejich realizace mnohdy nemusí být až tak složitá. Najdeme piano a oživíme naše město?

U příležitosti oslav 25 let obnoveného partnerství měst Bad Homburk a Mariánské Lázně byl slavnostně odhalen i šachový stolek přístupný veřejnosti v parku, u mariánskolázeňského jezírka kousek od infocentra. Šachy na ulici jsou projektem spolku Piána na ulici, který založil pražský kavárník Ondřej Kobza.

Šachy do lázeňského města neodmyslitelně patří, stejně tak, jako hudba a ať už závisle či nezávisle na tomto projektu, naše město může poskytovat veřejnosti možnost podělit se s ostatními o svého uměleckého ducha právě i třeba skrze obyčejné staré piáno stojící na ulici.

Rekyl Elektro