Marienbad Film Festival se už chystá na další ročník

Přelom srpna a září přitáhl do Mariánských Lázní milovníky experimentálního i klasického filmu. Ačkoli se obnovený Marienbad Film Festival konal teprve podruhé, organizátorům se úspěšně podařilo navázat na slavnou historickou tradici.

Během necelého týdne hostilo město hned několik unikátních kulturních událostí, které svým významem dalece přesáhly hranice regionu a bez přehánění se dají zařadit k tomu nejlepšímu, co se na alternativní a avantgardní scéně letos odehrálo. Festival se tematicky obrací zpět k filmu v jeho nejprostší podobě, k filmu jako médiu a technologii. Leitmotivem programového schématu je hledání nových filmových postupů, jež se odráží také v náplni jednotlivých sekcí a v bohatém doprovodném programu.

Mimo žánrové snímky a tematické přednáškové a diskuzní bloky mohli návštěvníci shlédnout několik výstav a vychutnat si vystoupení hned několika hvězd současné klubové scény.

Pomyslných vrcholů zažil festival dokonce vícero. Slavnostní zahájení v prostorách společenského domu Casino s překrásnou Ester Geislerovou v roli moderátorky bylo jen jednou z mnoha vydařených společenských akcí, které festivalu dodaly punc elegance a patřičně noblesní atmosféru. V kouzelném prostředí Mramorového sálu se odehrála také speciální projekce legendárního filmového díla Erotikon Gustava Machatého, doprovázená živě Západočeským Symfonickým Orchestrem. Do posledního místa vyprodaný sál odměnil bouřlivým potleskem zejména zvláštního hosta – autora filmové hudby Jana Klusáka. Další filmové projekce oživily prostory divadla, muzea nebo Chopinova domu.

Doprovodný program se odehrával především na Ferdinandově kolonádě a kromě workshopů, přednášek a stále populárnějších snídaní nabízel návštěvníkům každodenní hudební produkce. Na pódiu se představily nové naděje hudební scény, i dobře známá a zavedená jména. Například populární klubová kapela Vložte kočku odehrála v Mariánských Lázních své životní vystoupení. „Jsme ve festivalovém módu, tohle je vážně úplně nejvíc, co dokážeme,“ vysvětloval zpěvák marně nadšenému publiku – to si však vymohlo ještě několik dalších přídavků.

Marienbad Film Festival je událostí, která se snaží myslet opravdu na každého. Na své si tak přišli nejen filmoví a hudební nadšenci - rodiny s dětmi si mohly vyzkoušet třeba jednoduché animační techniky, milovníci Mariánských Lázní měli zase poprvé možnost shlédnout digitálně restaurovaný snímek města z 20. let 20. století. Festival přitáhl také odbornou veřejnost, mezi pozvanými se objevili i známí filmoví publicisté Kamil Fila a Karel Veselý. Celkem prošlo festivalem úctyhodných 2114 návštěvníků, za což patří organizátorům i sponzorům velký dík.

Za MLmag se už teď těšíme, co pro nás přichystají na další ročník.

http://www.marienbadfilmfestival.com/cs/

 

Rekyl Elektro