
Videoreportáž - Záchrana Jetelového kříže
V sobotu 21.07. se na poli mezi Zádubem a Závišínem sešli dobrovolníci, aby pomohli odkrýt Jetelový kříž. Co všechno našli a jaký je další postup prací se dozvíte v naší reportáži
Je otevřen Transparentní účet 3138123023/0800 u České spořitelny, který je k dohledání na www.csas.cz pod názvem Jáchym Klimko Jetelový kříž
Podpořit obnovu může každý zasláním částky na účet.
Obec Zádub, Závišín bohužel nemá kostel, hřbitov ani jiné velké památky, které většinou tvoří přirozené jádro obcí, jako například v blízkých Ovesných Kladrubech. Přesto tam nalezneme památky, o které je nutné pečovat, zachovat je a využít jako kotvu a pouto pro obyvatele obce. Je skvělé, že se po rekonstrukci otevřela historická kovárna, kterou jistě čeká další zajímavý vývoj. V obci nalezneme ale i další památky, které na svou obnovu teprve čekají. Jednou takovou je i kovaný jetelový kříž, který se nachází v poli mezi Zádubem a Závišínem.
Kovaný železný kříž o výšce 3400 mm stojí u bývalé polní cesty z obce Zádub do obce Závišín. Kříž, nejspíše klasicistní, je ukázkou dokonalé řemeslné práce, u kterého můžeme pozorovat bohaté zdobení a nádherné tordování, které vzniklo rozseknutím těla kříže na čtyři pruty a jejich následným svinutím. Podobné kříže tvořily výrazný krajinný prvek a zhotovovat je nechávali na zakázku například sedláci po té, co jejich synové naverbovali na vojnu.
Památka
Kříž je zapsanou nemovitou kulturní památkou (re. č. 24543/4-153) a takto se k němu musí přistupovat. Zapsání proběhlo v roce 1970, což je s podivem vzhledem k náladě a přístupu k církevním památkám v Československu v tomto období.
Prameny
O kříži toho příliš nenalezneme. V dokumentech, které má Národní památkový ústav (NPÚ) k dispozici, stejně jako v jiných dostupným materiálech, nalezneme pouze dílčí informace. Například v Topografii od Antona Grinse z roku 1932, která mapuje drobné památky a pomníky na Karlovarsku nalezneme pouze zmínku o bohatě zdobeném železném kříži. NPÚ považovalo kříž za ztracený.
Sokl
Největším tajemstvím, které kříž skrývá, je jeho sokl. Na nejstarší fotografii, která je k dispozici, je již kříž vystupující z travního porostu v poli a není jasné, jak je ukotven a na co. V současné době je ohnuté torzo kříže součástí velkého náletu, který spolu s deponovaným odpadem a kamením tvoří nesourodý ostrůvek, ze kterého pata kříže není patrná zcela vůbec.
Po prvním ohledání restaurátora s potřebným osvědčením v prosinci roku 2017 vznikla hypotéza, že kříž byl původně umístěn na kamenné homoli, což byl častý jev u památek zbudovaných tehdejším německým obyvatelstvem. Na základě dohody s restaurátory bylo přistoupeno k odhalení paty kříže a vytvoření několika sond, které celou záležitost osvětlí. Na přiložených fotografiích můžete vidět, že kříž stojí na nádherném kamenném podstavci s výrazným zdobením. Odhalena byla zcela pouze jeho jedna strana. Zda se na podstavci nachází nějaký nápis nebo letopočet se dozvíme při dalším postupu prací.