Legislativu ohledně lítání s drony čekají změny

Létání s drony se v poslední době značně rozšířilo a stalo se vcelku běžnou zábavou, které se ve volném čase může věnovat téměř každý. Nejnovější modely jsou snadno ovladatelné, skladné a cenově dostupné, vedle filmování se tak dnes používají k celé řadě činností např. v průmyslu nebo zemědělství. Také v Mariánských Lázních vídáme na sociálních sítích často působivé záběry z výšky. Ostatně, město je se svou kouzelnou architekturou přímo rájem dronařů a na fotkách pořízených z oblohy jeho krása zvláště vynikne.

Pokud uvažujete o pořízení vlastního dronu, je právě teď ideální doba. Nejnovější model od DJI, Mavic Mini, je velký asi jako mobilní telefon, a podobně je na tom i s cenou. Jeho ovládání zvládne i úplný začátečník, kvalitou si přitom nezadá s daleko objemnějšími a dražšími bratříčky. Nezapomeňte však, že létání s drony podléhá zvláštní legislativě, s níž byste se před nákupem rozhodně neměli zapomenout seznámit. 

Zákony, ošetřující létání s bezpilotními prostředky, by měly navíc v příštím roce dostát značných změn. V Poslanecké sněmovně se právě teď projednává jejich finální podoba, platnost se předpokládá od června 2020. Pokud vás zajímá, co všechno nová legislativa obnáší, doporučujeme sledovat youtube kanál DronPro, profesionálů v bezpilotním letectví, kteří chystají k tématu hned několik videí s podrobnými informacemi pro každého, kdo se rád občas vznese do výšin. 

Mavic Mini jsme si byli v DronPro osobně vyzkoušet, a za redakci ML Magu dáváme palec nahoru. Ačkoli nám počasí nepřálo, je vidět, že dron dokáže pořídit i na automatický režim kvalitní záběry. Prohlédněte si několik videí, které jsme během testování nového minidronu pořídili.

Rekyl Elektro