Okurková sezóna v Mariánských Lázních nehrozí

Vážení spoluobčané,

letní měsíce bývají v řadě měst nepříliš produktivní, diplomaticky řečeno. Ne tak u nás v Mariánských Lázních. Během uplynulých týdnů jsme museli řešit hned dvě závažná témata.

Tím prvním je budoucnost naší radnice. Její stav je vážný a v září by měli zastupitelé rozhodnout, zda se současná budova opraví, nebo se postaví nový objekt. Levněji zatím vychází varianta nové radnice, nepovažuji ji ale za nejlepší. Současná radnice je krásný objekt v centru města a rozhodně nejsem nakloněný možnosti, že by ji úřad opustil a ona začala chátrat. Víc nám napoví znalecké posudky, které přes léto odborníci zpracují. Tím druhým je budoucnost mariánskolázeňské nemocnice.

Více se o tématu dozvíte v dalších článcích. Budete si moct přečíst také článek o dendrologické stezce, perfektním nápadu úředníků, jak si připomenout 200 let od příchodu Václava Skalníka do Mariánských Lázní. Věděli jste, že některé stromy jej ještě mohou pamatovat?

A u hádanek ještě zůstanu. Tušíte, kolik akcí se v našem městě ročně koná? Přes 2 000. Občas totiž slýchám, že se v našem městě nic neděje. Jsem přesvědčen o opaku a srpen je toho myslím důkazem. Tak třeba: hned ve středu  2. srpna od 19.30 hodin vystoupí v našem divadle Radka Fišarová, jedna z nejlepších českých šansoniérek. Koncert se koná pod záštitou Velvyslanectví ČR v Paříži.

V sobotu 5. srpna do města zamíří Karlovarská veterán rallye 2017. Historická vozidla budou k vidění v areálu Arnika  u Kolonády, a to nejspíš v době od 12 do 16 hodin.

O víkendu 5. a 6. srpna se uskuteční také 3. ročník Festivalu čaje a čajové kultury ČajoKrásno s podtitulem Čajová zahrada. Je to příjemné setkání milovníků čaje pod širým nebem, v lázeňském parku u Ferdinandova pramene. Připraveny jsou ochutnávky čaje, workshopy, tržnice, koncerty, besedy, divadélko pro děti, nebo třeba výstava bonsají.

O týden později, v sobotu  12. srpna, si na festivalu Lite rární marmeláda připomeneme 125. výročí od narození velké ruské básnířky Marin Cvětajevové, která měla k Čechám mimořádný vztah. Letos se navíc bude vařit marmeláda podle prastarého českého receptu, který je prověřen staletími a nikdy nezklame. Jde o tradiční marmeládu, kterou dozajista během let, kdy pobývala v Čechách, ochutnala  i zmiňovaná básnířka. Do recep -tu patří švestky, skořice, citrono vá šťáva, hřebíček a rum. A také další ingredience, které se dozvíte, pokud akci 12. srpna navštívíte.

Kulturním svátkem s dlouhou tradicí je pak každoročně v srpnu bezesporu Chopinův festival.

Přelom měsíce od 29. srpna do 2. září bude patřit filmovému festivalu nejen experimentálních filmů. Začne Marienbad Film Festival, který si klade za cíl být jediným českým filmovým festivalem věnovaným přednostně objevování nových filmových postupů v české a světové kinematografii. Program festivalu chce také nabídnout místním obyvatelům a návštěvníkům Mariánských Lázní zážitek propojení velkoformátové projekce klasických filmů světové kinematografie a lázeňského města. Součástí festivalu bude i bohatý nefilmový program.

Kromě toho se v srpnu koná řada kolonádních koncertů. Jejich přehled, ale také informace o dalších akcích, najdete v kulturním kalendáři.

Ing. Petr Třešňák starosta města
Zdroj: Zpravodaj města Mariánské Lázně

Rekyl Elektro